Beszámoló a Vezúv árnyékából

Erre számíts, ha a szegedi múzeumba látogatsz!

Különleges kiállítás egy különleges városról – néhány szóban így lehetne jellemezni a Pompeji történelmének legfőbb mozzanatait bemutató tárlatot. A Vezúv kitörésének áldozatul esett ókori város története világszerte ismert, ám a kiállítás rengeteg újdonságot rejt: az egykor pezsgő település mindennapjainak bemutatása után a vulkáni pusztítás maradványaihoz kalauzol.

„Élet és halál a Vezúv árnyékában”

Gondoltad volna, hogy a Kr. e. 79-ben katasztrófa áldozatául eső Pompejiben számos étterem üzemelt? Vagy azt, hogy amfiteátruma idősebb a rómainál? Rengeteg érdekességet ismerhetsz meg a városról, teremről teremre sétálva, míg el nem érsz a gipszbe öntött testekhez, amelyek egy része ugyan másolat, mégis hihetetlen atmoszféra lengi körül őket. A kiállításra belépve Poszeidon márványszobra – s egyben a kiállítás méretben (is) egyik legnagyobb látványossága – üdvözöl, falra vetve láthatod Pompejit, társadalmi életének fontos helyszíneit, amit a szombathelyi Savaria Múzeum ide illő kiállítási anyaga egészít ki.

Pompeji

A városi lakóházak homlokzati falán ritkán volt ablak, ezt pedig a házak felépítését ábrázoló rajzok és leírások mellett videókon is bemutatják. A kiállításon több monitoron különféle, Pompeji történetével kapcsolatos filmet vetítenek, egyebek mellett arról, miként tárták fel a láva alá rekedt testeket és arra is fény derül, hogy a kutatók szerint mi volt az elsődleges oka a városlakók halálának – mert akár hiszed akár nem, erre is több lehetséges válasz létezik. (Egy videóban kísérletet mutatnak be bizonyos tézisek alátámasztásaként.)

Tudtad, hogy Pompeji életében nem a vulkáni katasztrófa volt az első félelmetes történés? Kr. e. 62 és 79 között, azaz a Vezúv pusztításáig több földrengés is megrázta a vidéket, a források szerint azonban a helyiek között nem tört ki pánik, szinte hozzászoktak, olyan gyakori volt. A szegedi múzeum tárlatán ezzel kapcsolatosan is lesz felfedezni való, megtudhatod mivel magyarázták a földmozgást a helyiek. Láthatsz továbbá edényeket, serpenyőket, kandelábereket, festményeket, és már-már hihetetlenül modernnek tűnő technikával készült orvosi eszközöket, csak hogy néhány érdekességet említsünk.

Mondhatni mozi szobát rendeztek be a vulkánkitörés napját bemutató film számára, ami által tényleg képbe kerülsz arról, hogyan telhettek a tragikus véget ért város utolsó órái. Ezt követően már abba a terembe lépsz be, ami a kiállítás utolsó, talán legkülönlegesebb s egyben legmegrázóbb része, hiszen itt már a gipszbe öntött, nem csak emberi testek láthatók. Például egy vélhetően várandós nőé…

Amint azt már korábban írtuk, a kiállítás megszervezése önmagában rendkívüli, hiszen a Nápolyi Múzeumból kölcsönzött gyűjtemény először került közép-európai múzeumba. Természetesen mindezt hosszú szervezés előzte meg, a szállítás körülményeiről, a rendkívüli biztonsági intézkedésekről nem is beszélve. Csepp a tengerben, hogy a termekben állandó hőmérséklet és meghatározott páratartalom fenntartása szükséges. A Móra Ferenc Múzeum két évvel ezelőtt is óriási érdeklődés mellett szervezte meg „A fáraók Egyiptoma” című tárlatát, idei nagy dobása pedig több, mint 20.000 látogatót vonzott alig két hónappal a megnyitás után.

A Móra Ferenc Múzeumon kívül a Kass Galéria, és a Fekete Ház is otthont ad egy-egy Pompejihez kapcsolódó kiállításnak, utóbbi a gladiátorok világába enged betekintést (a Savaria Múzeum és a Nemzeti Múzeum gyűjteményének néhány ide kapcsolódó darabjával) és egy csak 18 éven felüliek által látogatható teremmel is várja látogatóit.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére