Anorganik: megfelelő időben

Gábor Deutsch: Turning Thirty CD
Tök mindegy, van-e pasink, csajunk, munkánk, lakásunk, a Turning Thirty-t hallgatva mintha egy kicsit minden rendben lenne. Most megnyerheted a lemezt!

Magyarország első számú kis- és válogatáslemez-hőse, elektronikus zenei exportcikke és a legjobb formációk mögött álló szürke eminenciás, Deutsch Gábor új nagylemezt (nagyon nagyot) jelentetett meg Turning Thirty néven.

Anorganik – így már ismerős? Mibe, hogy igen, de a legtöbben konkrétumokat nem tudtok hozzá kötni, csak halljátok a nevét innen-onnan. Nem véletlen, hiszen, bár hősünk sosem akart sztár lenni, szó szerint a csapból is ő folyik, legfeljebb nem rágják a szánkba a nevét. Csak pár példa: Zagar, Bootsie, Kiss Erzsi Zene, Kispál, Anima, Brains, Realistic Crew… őket ugyanis évek óta Anorganik keveri , masztereli és időnként producálja, hogy annak a pár zseninek, akink van, ne kelljen túlságosan foglalkoznia azzal, hogy tökéletesen szólaljon meg. Ha végignézzük meggyőző munkásságát, rájövünk arra is, hogy nem véletlenül szerepel a lemezen Harcsa Vera vagy Sena.

Nem akarom számról számra végigelemezni a húsz dalos lemezt, de az első tételen, a nyugis-bólogatós, középtempós Endlesslyn rögtön érződik, hogy értő kezek tekergették a potmétereket a stúdióban: a basszus símogat, a magasak cincognak, a szintetizált és effektezett vonósok-fúvósok pedig ezredmásodpercre pontosan a megfelelő időpontban szivárognak az előtérbe, majd tűnnek el a mélyben észrevétlenül.

Apropó, mélység: az utazás folytatódik a Deepen, az akusztikus gitáros-spanyolos Sinkin in the Sandon és a Flavour of the Tearson át, hogy az Archipelagosban rátérjünk a négynegyedekre: ezzel és az Unwinddel úgy válik táncolhatóvá az album, hogy közben békés és nyugodt marad. A Northern light alatt nem pedig csak a cím miatt ugorhat be Royskopp. Később visszatérünk a mediterrán témákhoz, aztán jön a trip- és hiphop, break és jazz (Rearrange), house (Pumpa), néha szinte bizarr folkos felhangokkal (Tsangoo Boogie), végül a chillout (No). Mindezt gyengébb tételek, üresjáratok nélkül. Anorganik nem akarja megreformálni a kortárs tánczenét, nem is tesz hozzá korszakos, zseniális csavarokat, „csak” szinte lexikonszerűen összeállította, hol tartunk ma. A Turning Thirty tökéletes zene házibuliba, feltéve, ha az átlagéletkor meghaladja a huszonötöt, továbbá nem kell többé külföldi zenékben gondolkodnia a divatbemutató- és koktélparti-szervezőknek sem. Terápiás jelleggel is ajánlott: tök mindegy, van-e férfi/nő, aki mellől felkelünk, hogy munkába induljunk (ha van munka), vagy, hogy loftlakásban vagy garzonban élünk-e, a lemezt hallgatva mintha egy kicsit minden rendben lenne.

Még mielőtt kikiáltanánk az év lemezének, azért szólnék: a Turning Thirty nem könnyű hallgatmány, nem azért, mert furcsa, vagy meg kell dolgozni a számokkal (hiszen azok viszonylag könnyedek, minden mélység ellenére), hanem mert fizikailag sok. A húsz szám tényleg húsz, nem találunk unalmas konceptalbumokra jellemző egyperces töltelékkliséket és az albumformátum kedvéért gyorsan összerakott sablondalokat. Hosszú évek munkája, ahogy a címben is üzeni: gyerekek, felnőttem, ezt tudom most lerakni az asztalra. Soha rosszabb főételt.


Játssz és nyerd meg a CD-t!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Zene

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére