Andy Warhol itt van!

Elmentünk Szegedre, de csak Andy miatt. Nem bántuk meg, mert Szeged nagyon vicces és napos város, viszont a Warhol kiállítás hagy némi kivetni valót maga után.

Fellogatott képek tucatja, három monitoron futó rövid film. Ez a Warhol kiállítás. Aki nem ismeri a popart királyát, ebből a kiállításból sem fogja. A bécsi Galerie Ernst Hilger tulajdonában lévő Merilinek, indiánok és Mao-k, amelyeket fellógattak a fehér falakra nagyon keveset mutatnak meg a művészzseniből. A 49 rövid és nagyfilmje közül, amelyet 1963 és 1972 között forgatott sajnos csak hármat láthattunk, sőt valójában kettőt, mert a harmadik kijelző nem mutatott semmit. A LuMuban nagyon-nagyon régen – még a várban – volt egy nagyon nagy szabású Andy Warhol kiállítás, képekkel, tánclépésekkel, rövidfilmekkel. Igazán interaktív és modern volt, nos ott valóban meg lehetett ismerni a művészt, aki valójában csak egy jó munkás ember volt, aki kihasználta New York és az ott élők adottságait, a Factory-ban.

De miről is van szó? Adott egy ember, aki szlovák ősöktől, némi magyar vérrel, megszületett Pittsburgben, 1928-ban, majd 1987-ig akkorát alkotott egy paradicsomleves konzervvel, hogy a mai napig látható a grafikai tervezése a mindennapokban, vagy épp a Született feleségek főcímében. Amikor a hatvanas években elterjedt a műanyag, a tömegtermelés és a fogyasztói társadalom robbanásszerűen megnőtt, kialakult a popart is, így már művészet lett az is, ha élénk színekkel, szitanyomatban megjelentek arcok. Ilyen Warholnak a portré-sorozata is, Marilyn Monroe, Liza Minnelli, Judy Garland, Elizabeth Taylor, Mick Jagger, Mao Ce-Tung portréi világszerte, mindenki által ismertek és kedveltek.

Ha kicsit mélyebben akarunk elmerülni Andy Warholban, akkor mindenképpen nézzük meg A graffiti királya című filmet, amely bár nem róla szól, de rengeteg információt láthatunk benne a művészről, és mindenképpen szerezzük be a Konkrét könyvek kiadásában megjelent Andy Warhol filozófiája című könyvet, hiszen ebből megtudhatjuk, ki is ő. Andy Warhol krónikás, muzeológus, antropológus, gyűjtő, zenei impresszárió, magazinkiadó, alkalmazott grafikus, a korszak legélesebb szemű dokumentátora, művészetgyár-tulajdonos, filmrendező, multimédia-zseni, aki mellesleg médiasztár és a New York-i underground kultikus figurája is egy személyben.

Szóval sokféle alkotás született már, film, könyv, kiállítás, amely Warholt közelebb hozhatja hozzánk, de sajnos a szegedi kiállítás ehhez egy fikarcnyit sem tesz hozzá, sőt még el is vesz belőle.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Képző

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére