A Nagy Fal: Mágikus monumentalizmus

2017. 01. 11. 14:32 - Molnár Kata Orsolya/filmtekercs
Olyan látványbéli csodákat kínáló alkotás, amit csak a nagybetűs mozi adhat nekünk...

Zhang Yimou legújabb, Hollywooddal átitatott filmje, A Nagy Fal közel sem ér a Hős vagy A repülő tőrök klánja mélységéig, de olyan látványbéli csodákat kínáló alkotás, amit csak a nagybetűs mozi adhat nekünk.

Hogyan lesz Kína egyik legnagyobb becsben tartott rendezőjének, Zhang Yimou filmje együgyű amerikai látványfilm? Úgy, hogy dörzsölt hollywoodi szerzők írják. A kétszeres Oscar-jelölt Tony Gilroy Doug Miróval és Carlo Bernarddal közösen dolgozták fel a producerek ötletét, melynek alapja az a gondolatkísérlet volt, mi van, ha a Nagy Fal nem is emberektől, hanem mitikus szörnyektől védte a kínaiakat.

„A forgatókönyv fejlesztése alatt a nyugati írók fedezték fel a Taotie (ez az eredeti neve) szörny legendáját” – nyilatkozta a film producere, Peter Lehr. „A Taotie igen ismert Kínában. Az ötletet az írók egy Shan-hai Jing című könyvből merítették, ami a Tao Teit igen falánknak ábrázolta. Annyira sokat eszik, hogy miután már nem talál semmi ennivalót, saját magát eszi meg.”

A történet szerint ez a szörny támad rá a Nagy Falra, ahol William Garin (Matt Damon) és barátja Tovar (Pedro Pascal) fogságba esik. A két nyugati zsoldos a fekete por reményében érkezett keletre, de hamarosan a mesés kincs helyett saját – és az emberiség túléléséért kell harcolniuk.

Matt Damon / A nagy fal

A történet mellőz minden összetettséget – még ha néhány közhelyet a bizalomról és a becsületről el is pufogtat. „A film egyik legérdekesebb jellegzetessége, hogy nem foglalkozik a karakterek kulturális különbözőségeivel és cselekedeteik motivációival” – mondta A Nagy Falról Willem Dafoe, aki egy szintén az erődön ragadt nyugati zsoldost alakít. Hát ezzel nem is lehet vitatkozni – az írók szinte semmilyen energiát nem pazaroltak a karakterek tisztességes felépítésére, sőt, a (magyar szinkronnal csak még inkább hazavágott) dialógusokat is szemlátomást csak azért írtak, hogy valahogy elevickéljenek egyik akciótól a másikig.

De ha megérkezünk az akcióig, akkor bizony nincs már hiba. Ritkán látni ilyen csodásan komponált képeket (a Walter Mitty titkos élete és az Alice Csodaországban operatőre, Stuart Dryburgh és A repülő tőrök klánjának fényképésze, Xiaoding Zhao közös munkája), ilyen monumentális, A Gyűrűk Urát megidéző csatajeleneteket, ilyen fantáziadúsan felépített látványosságot.
A nagybetűs mozi, az kel életre.

A fantázia maga. Csodálatos látni a fal működését és az azt védő Névtelen Rend felépítését. Zhang az öt rendből álló hadsereg páncéljainak mintáit és színeit, valamint magát az alakulatok ötletét is a tradicionális kínai hagyományból kölcsönözte…

 

A cikk folytatása ITT!

Kapcsolódó cikkek:
Matt Damon TOP 10 filmje A Ridley Scott filmjében legközelebb egy bajba került űrhajóst alakít. Szerinted is ezek a legjobb filmjei eddig?
Matt Damon a mamájának köszönheti családját Nem kimondottan mamakedvence típus Matt Damon, de egy dolog miatt fejet hajt szülőanyja előtt: neki köszönheti családját. 
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Ezt is ajánljuk

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére