A Miskolci Boni és Klájd

Novák Tünde börtönben írt visszaemlékezései alapján
A film Novák Tünde Miskolci Bonnie és Clyde című, 2001-ben megjelent naplóregényének adaptációja. Novák Tünde jelenleg tizenegy éves fegyházbüntetését tölti a Kalocsai Női Börtönben. Társa, Fekete László, 2000-ben, öngyilkosságot követett el.

Rendező: DEÁK KRISZTINA
Zeneszerző: DARVAS FERENC
Szereplők: RÁCZKEVY ILDIKÓ, KARALYOS GÁBOR, GAZSÓ GYÖRGY
HAUMANN MÁTÉ, HÁMORI GABRIELLA, LENGYEL TAMÁS, VALLÓ PÉTER
CSANKÓ ZOLTÁN, CSOMÓS MARI
Forgalmazza: Budapest Film

A forgatókönyv részt vett a SOURCES 2 és a Mediterranean Film Institute 2002 forgatókönyv-fejlesztési tréningjein az Európai Unió MEDIA programjának támogatásával

A film Novák Tünde Miskolci Bonnie és Clyde című, 2001-ben, a Magvető Kiadónál megjelent naplóregényének adaptációja. Az elsőkötetes szépírók számára létrehozott Bródy Sándor Alapítvány a könyvet 2001-ben Bródy-díjra jelölte. A regény 2004-ben Szerbia Montenegróban is megjelenik. Novák Tünde jelenleg tizenegy éves fegyházbüntetését tölti a Kalocsai Női Börtönben. Társa, Fekete László, 2000. júliusában, előzetes letartóztatása alatt öngyilkosságot követett el.

A film megtörtént eseményen alapszik, de eltér a valóságtól: fikció. Történik 1999 nyara és 2000 nyara között Magyarországon: Miskolcon, Nyíregyházán és a Bükk hegységben.

LILI és PALI véletlen bankrablók.
Megismerkedésükkor mindketten Nyíregyházán élnek. Lili tizenhét éves, szinte még gyereknek tűnő lány, azonban már dolgozó, önmagát eltartó felnőttként él. Pali biztonsági őr egy banknál. Egy nap Pali van szolgálatban és behívja Lilit a bankba. Csodás módon rábukkannak a bankszéf kulcsaira. Bár először csak megnézni akarják a pénzt, nem tudnak ellenállni a kísértésnek. Hátizsákjaikba gyömöszölik a pénzkötegeket, és elmenekülnek.
Ettől fogva egymástól függnek. Lehet, hogy Lili és Pali véletlen szerelmesek, ezt azonban már nincs lehetőségük kideríteni. Bezárkóznak saját világukba, így hamarosan elvesztik a valósághoz való egészséges viszonyukat. Csak sodródnak az eseményekkel. Életük szerencsétlen, szinte indokolatlan történések végeláthatatlan sorozatává válik.
Menekülnek. Először a közeli hegyekben bujkálnak, majd az ősz beálltával Miskolcra mennek.
Az újságokból tudják meg, hogy ők a 'magyar Bonnie és Clyde'. Egyre inkább belehelyezkednek szerepeikbe, melyekhez azonban a valóságban semmi közük. Fogy a pénzük, s Pali előhuzakodik ötletével, egy pénzszállító autó kirablásának tervével. Készülni kezdenek első kitervelt bűntényükre. Autókat kezdenek rabolni a majdani meneküléshez.
Bár tervüket tökéletesen kidolgozzák, a kitűzött napon és pillanatban megijednek, és hagyják, hogy a pénzszállító autó érintetlenül haladjon el előttük. Fölszabadultan és figyelmetlenül autóznak álrendőrautójukban, s így kiszúrja, majd üldözőbe veszi őket egy igazi járőr kocsi. Nem mernek megállni, tovább száguldanak, egyenesen bele egy csuklós buszba. Közben a rendőrautó eléjük kanyarodik, zűrzavar támad. Pali fegyverrel a kezében kiugrik. Lili lövéseket hall. Sikerül elmenekülniük. A híradóból tudják meg, hogy Pali életveszélyesen megsebesített egy rendőrt.
Az egész város őket keresi. Vakmerően és kétségbeesetten menekülnek, de egy elhagyott garázs csapdájában elkapják Lilit és Palit.
A börtönben szétválasztják őket. Pali öngyilkosságot követ el és meghal.
Lili a fiú öngyilkossága után egyedül áll az őt értetlenül kémlelő világban. Pali egy korábbi figyelmeztetését észben tartva, nem hisz senkinek. Sem a kirendelt Védőügyvéd, sem a Pszichiáter, sem a Nyomozó nem érti Lili viselkedését, elszánt hallgatását, megrögzött ragaszkodását egy olyan valósághoz, melyben Pali talán nem is halott.
A film nem lineárisan mondja el Lili történetét. A két különböző idősíkban játszódó, összefonódó történetből nem akciófilm bontakozik ki, hanem egy lány felnőtté válása az ezredforduló Magyarországán. Lili olyan világgal találkozik, ahol minden és mindenki megvásárolható.
Lili nem korszerű hős, története éppen ezért fontos. Hűsége, kitartása és szerény vágyai ellentmondásban állnak a világ pénz és siker mozgatta értékrendszerével. Ám ő ebben a korban él, elbukása tehát sorsszerű, tragédiájuk elkerülhetetlen.

Deák Krisztina (Filmrendező)
– 1977-ben szerzett filmvágó diplomát, majd 1982-ben filmrendező diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.
– Jadviga párnája (játékfilm; társ-forgatókönyvíró, rendező) Závada Pál azonos című regénye alapján (1999)
– Családi nyár (televíziós film; rendező) (1995)
– Köd (játékfilm; társ-forgatókönyvíró, rendező) (1993)
– Eszterkönyv (játékfilm; forgatókönyvíró és rendező) (1989)
– Csinszka (televíziós film; forgatókönyvíró és rendező) (1987)
– Vonzások és választások (televíziós film; forgatókönyvíró és rendező) W. Goethe azonos című regénye alapján (1985)
Díjak:
– Balázs Béla-díj (1995)
– Jadviga párnája Magyar Filmszemle,
2000: A zsűri különdíja,
Legjobb női alakítás díja
Salerno Nemzetközi Filmfesztivál,
2001: Filmfesztivál Nagydíj
Monte Carlo-i Nemzetközi
Televíziós Fesztivál,
2003: Arany-Nimfa-díj
a Legjobb rendezésért.
– Köd
Salerno Nemzetközi Filmfesztivál, 1994: Rendezői díj
– Eszterkönyv
Magyar Filmszemle, 1990: Első játékfilm díja
– Csinszka
Magyar Televíziós Fesztivál Veszprém,
1987: Fődíj, Legjobb női alakítás díja
Színházi rendezések:
Deák Krisztina 1992 óta rendez folyamatosan budapesti színházakban.
Legfontosabb munkái:
Audiberti: Árad a gazság, David Mammet: Oleanna
Gozzi: Szarvaskirály
Coline Serreau : Nyúl, nyúl
Darvasi László: Störr kapitány
Wedekind: Lulu

Ráczkevy Ildikó (Lili)
1985. december 24-én született.
A miskolci Hermann Ottó Gimnázium tanulója.
Tizenkét éves korában Kuna Károllyal játszott egy gyerekdarabban, a Miskolci Nemzeti Színházban.
Noha érettségi után jogi egyetemre kíván felvételizni, színésznői ambíciói vannak.

Karalyos Gábor (Pali)
1980. január 25-én született.
1998-ban elsőre felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész-szakára, Benedek Miklós osztályába, 2002-ben diplomázott.
Az egyetemi évek alatt – harmadévtől – játszott Shakespeare Athéni Timonjában, Zsótér Sándor rendezésében; Ben Jonson Volponéjában, Valló Péter rendezésében; a kaposvári Déryné Vándorszíntársulatban Szilas Miklós-Török Tamás Árpádházi Szent Margit legendájában, Török Tamás rendezésében, Shakespeare Makrancos hölgyében, Benedek Miklós rendezésében, a Miskolci Nemzeti Színház produkciójában, és a Déryné Vándorszíntársulatban Török-Szilas Yerma! c. zenés darabjában.
Színre állította Kosztolányi Dezső Patália c. egyfelvonásosát a Déryné Vándorszíntársulat Stúdiójában.
Jelmezeket tervezett-készített a Yermá!-hoz, és Török Tamás Rózsaszínű élet c. darabjához.
A diploma megszerzése után egy évig tagja volt a Veszprémi Petőfi Színháznak és a Soproni Petőfi Színháznak — egyidőben.
Sopronban játszott a Bástyasétány 77-ben, és Brien Friel Pogánytáncában, Valló Péter rendezésében, továbbá Forgách András Aranysárkányában (Kosztolányi művének adaptációjában) Forgách András rendezésében.
A Veszprémi Petőfi Színház nagy vitát kiváltó, Kiss Csaba-féle Hamlet-adaptációjában: Hazatérés Dániába, ő játszotta a Herceget, a produkció részt vett az ez évi POSZT-on.
Karalyos Gábor 2004-től a Radnóti Színház tagja.
Filmes munkák:
– másodévet követően – 2000-ben – forgatott Török Ferenc Moszkva tér c. filmjében, melyben ő játszotta a főszerepet (Petya).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Film

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére