Félelem.

A’félelem’ definíciója

A félelemnek számos fajtája létezik, oly sok, hogy nemhogy regénybe, de már prófáciába önthetnénk a listát, mely magába foglalja a paranoia érzéseket...

Hogy mi a félelem? Hogy, hogyan definiálnánk? Most mielőtt tovább masíroznánk szemünkkel, mindenki adjon magának egy olvasásmentes percet, s gondolja át legnagyobb és legapróbb félelmét, majd próbáljon meg választ adni önmagának az iménti kérdésekre. Ha ezzel megvagyunk, mehetünk is tovább.

A félelemnek számos fajtája létezik, oly sok, hogy nemhogy regénybe, de már prófáciába önthetnénk azon listát, mely magába foglalja az olyan pánikot keltő paranoia érzéseket, mint az arachnofóbia (pókoktól való félelem), akrofóbia (tériszony), vagy a demofóbia (tömegiszony). A próféciaírás elkerülésének érdekében csupán csak példálózni, és a két főbb csoporttal fogunk foglalkozni, a külső és belső félelmekkel.

Marilyn Monroe / Fotó: wikipedia

 

A külső félelem

A külső félelmet egy rajtunk kívülálló “látszat” okozza, egy egyfajta iszony, melynél erős túlélési motivációt érzünk arra, hogy elkerüljük azt.
Ilyen iszony lehet például az arachofóbia (pókoktól való félelem) vagy a pirofóbia (tűztől való félelem).

Az angol természettudós és az evolúciós elmélet kidolgozójának, Charles Darwinnak tollából írt “Az érzelmek kifejezéséről embernél és állatoknál” című könyvében egy egészen elgondolkodtató választ kapunk a külső félelem “megtestesülésére”.

„A félelmet gyakran csodálkozás előzi meg, és hasonló is hozzá, hiszen mindkettő a látás és a hallás azonnali aktivizálásához vezet. Mindkét esetben a szem és a száj is szélesre nyitott, a szemöldökök pedig megemelkednek. A rémült ember először szoborként áll, mozdulatlanul és lélegzetvisszafojtva, vagy ösztönösen leguggol, mintha a menekülési lehetőséget mérné fel. A szív gyorsan és erőteljesen ver, úgy, hogy nekiütődik a bordáknak… Azt, hogy a bőr sokkal inkább az erős félelem hatása alatt áll, azon a csodálatos módon látjuk, hogy a veríték azonnal kiválik belőle… A szőrszálak a bőrön egyenesen állnak, és a felületi izmok reszketnek. A szív zavart mozgásával együtt a levegővétel felgyorsul. A nyálmirigyek hiányosan működnek, a száj kiszárad, és gyakran tátott és elnémult.”

Mondanám, hogy ezt akár mi magunk is megfigyelhetjük magunkon, de ki lenne képes figyelni ilyesmire egy “veszélyhelyzetben”?

 

A belső félelem.

A belső félelmet egy rajtunk kívülálló dolog okozza, mely felé negatív érzelmeket táplálunk.

– félelem attól, hogy a párunk nem viszonozza szeretetünk, vagy megcsal, ha épp nem tudunk róla.
– félelem attól, hogy a hozzánk közelálló, szeretett személy eltávozik evilágról. .
– félelem attól, hogy nem érjük el azt, amit teljes szívünkkel, s lelkünkkel szeretnénk = félelem a kudarctól.
– félelem a magánytól.

Többé-kevésbé mindenki egy, s ugyanazon cipőben jár, mindenki érezte már a félelem valamely béklyóját, ami ugyan “menekvésre” ösztönöz.

 

A félelem definíciója.

A félelem egy inger, mely egyfajta dexozmát (téveszmét) ültet az ember fülébe, amitől az “áldozat” makacsul ragaszkodik igazához, az igazához, hogy de!, márpedig veszély leselkedik rá. Nyilván a mai világban semmi sem veszélytelen, de vegyünk például az arachnofóbiát.
Ha normál körülmények közt élünk, akkor nem valószínű, hogy egy fekete özvegy fut el a lábunk alatt, így a valóságban magának a pók jelenlétének a veszélye kb nulla (0).
Nyilván a Zoofóbiának (valamilyen állattól való félelemnek) is megvan a maga csúnyája, ugyanis tény és való, hogy nem a világ legédesebb állatairól beszélünk.

A félelmek leginkább gyermekkorban, van egy rossz, személyes élményből kifolyólag alakulnak ki – bár a kettő egészen távol áll egymástól. –
A gyermekkori félelmeink javarészét felnőttkorra már legyőzzük magunkban, de akadnak olyanok, melyek gyökeret vetnek bennünk, amiket az ember nem igazán képes kezelni, s inkább beletörődik abba, mintsem tegyen ellene. Nem kell félnünk attól, hogy elhagy szeretett kedvesünk, nem kell félnünk attól, hogy a sikerélmény helyett csalódást éljünk meg, nem kell félnünk attól, hogy megfulladunk a szűk helységekben, vagy attól, hogy a pókok étlapjára kerülünk, ugyanis jó eséllyel nem fog bekövetkezni félelmünk, s elménk Bear Gryllsei sem vagyunk.

A nagysikerű TV már számos olyan show-t vetített a nagyközönség elé, melyekben előszeretettel hangzott el a “Győzd le a félelmed” csatakiáltás, de az, hogy “Hogyan”, még sosem volt terítéken. Az, hogy egy tériszonyos embert felküldtek a Tejútrendszeren túlra, majd levágták onnan, s az összes szférán átszelte, az nem jelenti azt, hogy legyőzte a félelmét, sőt! inkább csak nagyobb parát, s stresszt akasztottak vállára.

 

Hogy hogyan? Ez a nagy kérdés.

 

1. A felismerés.

„Amit a szemeddel látsz az csupán szürrealitás, a valóság a mindenen túli,elméd azon zegének-zugán fekszik, mely a téboly határán nyugszik.”

Hogy mi mindennek a lényege? Képzelj el egy széket, melyen rajta ülsz, jobb könyékkel az asztalt nyomva. A szivárványszínű csíkos zoknid susog a parkettán, majd egy személy, két-három méterre tőled manifesztál, de te nem értesz mást, csak azt, hogy hadovál. Félelem lesz rajtad úrrá, mert anachrofóbiában szenvedsz, s kiszúrsz egy ízeltlábút nem messze a zoknidtól. Ha félsz mit teszel? Te magad rettegsz, de a másik személy, ki ugyan úgy látja nem érez semmit, csak szimplán lát… Látja a látszatot..

A helyzet az, hogy a valóság – mely nem a félelmed – benned van csupán, pont úgy, ahogy a félelem is. Te vagy Dávid és Góliát, te vagy önmagad kínzója, mely lehet oly intenzíven tombol benned, hogy az őrületbe kerget. Fel kell ismerd érzelem alapon működő, félő személyed, s el kell fogadnod. Talán ez a legfontosabb lépés. Tudnod kell, hogy egy csupán egy mindenki szeme láttára láthatatlan probléma, melyre van gyógyír, csak éppenséggel nem tudod, hogy hol keresd.

 

2. Elfogadás (A kezelés)

A felismerést követő folyamat nem más, mint az, hogy kicsit jobban szeresd önmagad.
Nem hangzik egy lehetetlen küldetésnek, de nem is olyan könnyű ez, mint ahogy azt mi gondoljuk. El kell, hogy fogadjuk önmagunk olyannak, amilyenek vagyunk minden félelmeinkkel karöltve. Ha ezen túljutunk már csak azt kell megértetnünk magunkkal, hogy a kellemetlen érzet csupán elménk játéka, s nem több.

 

 

3. Értelmezés.

Ha tudatában vagyunk annak, hogy mik is a félelmeink meg kell ismerkednünk velük személyesen is. Az “értelmezésnek” négy fázisa van.

 

I) A félelme(i)m.

Ide kerülnek azok a “dolgok”, melyek az érzések okozói.
például: félek a pókoktól, félek attól, hogy elhagynak.
Légy tudatában a félelmed valójával.

 

II) A félelem oka.
Gondold végig, hogy az adott félelmednek ki, illetve mi az okozója, kihez tudnád kapcsolni.

 

III) Mikor nem…

Minek kellene történnie, vagy hogyan kéne történnie, hogy ne félj az adott dologtól?
Ha például párkapcsolatról van szó, akkor milyen változásra lenne szükség?
Ha az élethelyzeten a hangsúly, akkor milyen körülmény kell ahhoz, hogy a félelmek elillanjanak? Ha egy esemény bekövetkezésétől félsz, akkor miként kerülhető el?

Lehet, hogy e fázis kérdéseire nem találsz azonnali válaszokat, de amint jobban megbékélsz magaddal időről-időre, szép lassan kibontakozik majd.

 

IV) Mi a helyzet most?

Ez a fázis az, ami lehet értelmetlennek tűnik elsőre, de hidd el, nem az. Nem kizárt, hogy a félelmek eleinte – jelenleg is – szinte megbénítanak (még), de pont úgy, ahogy az életedben is, itt is lépcsőfokokat fogsz megtenni egy másik élet, a félelemmentes élet felé.
Ezzel azt akarom mondani, hogy gondold át, hogy mi az, amivel akár egy kicsit is tudsz változtatni a jelen helyzeteden. A jelen helyzet mindig legyen a jelen, s ne a múlt… Ha megtetted az első lépést, az múlttá válik, s újfent egy új jelenben találod magad.

 

“Csak a jelent éld meg, s hagyd a p*****a a múltat. A most írja a tovább-utat, a jelen a múlt, a múlt a most, a most a jelen, a jelen a jövő….”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére