Mindenki kedvenc enciklopédiája

15 éves lett a Wikipédia

Gondolkodjunk kicsit, mikor volt utoljára olyan nap, hogy semmit sem néztünk meg rajta… nagyon rég, ugye?

Gondolkodjunk kicsit, mikor volt utoljára olyan nap, hogy semmit sem néztünk meg rajta, semminek nem jártunk ott utána… nagyon rég, ugye? Legyen az egy feladat vagy egy szimpla tény, aminek utánajárnánk, néhány kattintás, és információk hada tárul elénk. Ez a Wikipédia, ami idén már 15. születésnapját ünnepli.

Az Wikimédia – egy floridai központú non-profit alapítvány- által üzemeltetett oldalt önkéntes közösség szerkeszti, így nyitva áll bárki előtt. Ez sokszor vicces helyzeteket is szülhet. Egy ausztrál férfi egyik kedvenc együttese koncertjén gondolkodott, hogyan is juthatna be a csapat backstage-ébe koncert után. Ekkor támadt az a bámulatos ötlete, hogy beírja magát a banda Wikipédia oldalán az egyik tag családtagjai közé, így amikor a biztonsági őr személyazonosságáról kérdezte, csak bemutatta az iratait és az oldalt, hogy ez bizony ő. A terv bevált, a férfi a koncert után együtt sörözhetett a zenekarral, akik teljesen elaléltak rajongójuk kreativitásától.

Wikipédia

Az angol közösségi enciklopédia 2001. január 15. óta működik, magyar változata pedig még ugyanebben az évben, szeptember 5-én indult el. Azóta pedig csak terjeszkednek, mutatja ezt az is, hogy az oldal már közel háromszáz nyelven elérhető. Az angol változat tavaly novemberben elérte az ötmilliós szócikkszámot, így hivatalosan a világ legnagyobb enciklopédikus művévé vált. Naponta körülbelül hétezer új szócikk születik, és körülbelül tizenötezerszer szerkeszti valaki az oldal valamelyik cikkét. A Wikipédia Alapítványon belül pedig a Wikipédiának még nyolc testvérprojektje fut, többek közt a Wiktionary szótár, a Wikinews híroldal vagy az idézeteket tartalmazó Wikiquote.

Érdekesség, hogy azért nem szerkeszti „mindenki” az oldalt, hiszen huszonhét millió regisztrált felhasználóval rendelkező oldalnak csak ezerháromszáz adminisztrátora van. A legtöbbször szerkesztett Wikipédia oldal George W. Bush-é, ezt a legutolsó adatok szerint több mint negyvenötezerszer módosították. A portált persze nem mindig használták fel etikus célokra, 2006-ban az amerikai kongresszus több tagját is rajtakapták, hogy saját oldalukat úgy szerkesztik, hogy magukat próbálják meg jobb színben feltüntetni.

Sokan szeretnek ma is azon vitatkozni, hogy megbízhatunk-e a Wikipédián található információkban vagy jobb, ha kétkedve és óvatosan kezeljük őket. Egy 2005-ös tanulmány az oldal hitelességét vizsgálta a 237 éves Encylopaedia Britannica-hoz hasonlítva, és mindkettőt ugyanolyan hitelesnek találta.

A születésnap alkalmából több érdekes adatot is nyilvánosságra hoztak a készítők, köztük az egyes országokban legtöbbször keresett Wikipédia oldallal. Az itthoni listát a Magyarországról szóló cikk vezeti, a top ötben ott vannak még az EU-s tagállamok és a Star Wars is.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrPrint this pageEmail this to someone

Spiritusz

Találd meg a helyed!

mai bulik
buli helyek
kocsma/bár
étterem / kávézó / teázó
divat/design-shop
mozi
múzeum / galéria
színház
bubi - közbringa
gyorsétterem
dohánybolt
strand / fürdő / wellness
Az Antropos.hu térképet folyamatosan bővítjük, ha szerinted valami hiányzik róla, akkor ITT üzenhetsz a szerkesztőknek!

Hozzászólások

lap tetejére